36 CFR § 242.24 - Customary and traditional use determinations.

prev next
§ 242.24 Customary and traditional use determinations.

(a) The Federal Subsistence Board has determined that rural Alaska residents of the listed communities, areas, and individuals have customary and traditional use of the specified species on Federal public land in the specified areas. Persons granted individual customary and traditional use determinations will be notified in writing by the Board. The Fish & Wildlife Service and the local NPS Superintendent will maintain the list of individuals having customary and traditional use on National Parks and Monuments. A copy of the list is available upon request. When there is a determination for specific communities or areas of residence in a Unit, all other communities not listed for that species in that Unit have no Federal subsistence priority for that species in that Unit. If no determination has been made for a species in a Unit, all rural Alaska residents are eligible to harvest fish or wildlife under this part.

(1) Wildlife determinations. The rural Alaska residents of the listed communities and areas have a customary and traditional use of the specified species on Federal public lands within the listed areas:

Table 1 to Paragraph (a)(1)

Area Species Determination
Unit 1 Black Bear Residents of Units 1-5.
Unit 1 Brown Bear Residents of Units 1-5.
Unit 1 Deer Residents of Units 1-5.
Unit 1 Goat Residents of Units 1-5.
Unit 1 Moose Residents of Units 1-5.
Unit 2 Black Bear Residents of Units 1-5.
Unit 2 Deer Residents of Units 1-5.
Unit 3 Black Bear Residents of Units 1-5.
Unit 3 Brown Bear Residents of Units 1-5.
Unit 3 Deer Residents of Units 1-5.
Unit 3 Elk Residents of Units 1-5.
Unit 3 Moose Residents of Units 1-5.
Unit 4 Brown Bear Residents of Units 1-5.
Unit 4 Deer Residents of Units 1-5.
Unit 4 Goat Residents of Units 1-5.
Unit 5 Black Bear Residents of Units 1-5.
Unit 5 Brown Bear Residents of Units 1-5.
Unit 5 Deer Residents of Units 1-5.
Unit 5 Goat Residents of Units 1-5.
Unit 5 Moose Residents of Unit 5A.
Unit 5 Wolf Residents of Unit 5A.
Unit 6A Black Bear Residents of Yakutat and Units 6C and 6D, excluding residents of Whittier.
Unit 6, remainder Black Bear Residents of Units 6C and 6D, excluding residents of Whittier.
Unit 6 Brown Bear No Federal subsistence priority.
Unit 6A Goat Residents of Units 5A, 6C, Chenega Bay, and Tatitlek.
Unit 6C and Unit 6D Goat Residents of Units 6C and 6D.
Unit 6A Moose Residents of Units 5A, 6A, 6B, and 6C.
Unit 6B and Unit 6C Moose Residents of Units 6A, 6B, and 6C.
Unit 6D Moose Residents of Unit 6D.
Unit 6A Wolf Residents of Units 5A, 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 6, remainder Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 7 Brown Bear No Federal subsistence priority.
Unit 7 Caribou Residents of Cooper Landing and Hope.
Unit 7, Brown Mountain hunt area Goat Residents of Port Graham and Nanwalek.
Unit 7, remainder Goat Residents of Chenega Bay, Cooper Landing, Hope, Nanwalek, Ninilchik, Port Graham, Seldovia, and Tatilek.
Unit 7 Moose Residents of Chenega Bay, Cooper Landing, Hope, and Tatitlek.
Unit 7 Sheep No Federal subsistence priority.
Unit 7 Ruffed Grouse No Federal subsistence priority.
Unit 8 Brown Bear Residents of Old Harbor, Akhiok, Larsen Bay, Karluk, Ouzinkie, and Port Lions.
Unit 8 Deer Residents of Unit 8.
Unit 8 Elk Residents of Unit 8.
Unit 8 Goat No Federal subsistence priority.
Unit 9D Bison No Federal subsistence priority.
Unit 9A and Unit 9B Black Bear Residents of Units 9A, 9B, 17A, 17B, and 17C.
Unit 9A Brown Bear Residents of Pedro Bay.
Unit 9B Brown Bear Residents of Unit 9B.
Unit 9C Brown Bear Residents of Unit 9C, Igiugig, Kakhonak, and Levelock.
Unit 9D Brown Bear Residents of Units 9D and 10 (Unimak Island).
Unit 9E Brown Bear Residents of Chignik, Chignik Lagoon, Chignik Lake, Egegik, Ivanof Bay, Perryville, Pilot Point, Ugashik, and Port Heiden/Meshik.
Unit 9A and Unit 9B Caribou Residents of Units 9B, 9C, and 17.
Unit 9C Caribou Residents of Units 9B, 9C, 17, and Egegik.
Unit 9D Caribou Residents of Unit 9D, Akutan, and False Pass.
Unit 9E Caribou Residents of Units 9B, 9C, 9E, 17, Nelson Lagoon, and Sand Point.
Unit 9A, Unit 9B, Unit 9C, and Unit 9E Moose Residents of Units 9A, 9B, 9C, and 9E.
Unit 9D Moose Residents of Cold Bay, False Pass, King Cove, Nelson Lagoon, and Sand Point.
Unit 9B Sheep Residents of Iliamna, Newhalen, Nondalton, Pedro Bay, Port Alsworth, and Lake Clark National Park and Preserve within Unit 9B.
Unit 9 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 9A, Unit 9B, Unit 9C, and Unit 9E Beaver Residents of Units 9A, 9B, 9C, 9E, and 17.
Unit 10 Unimak Island Brown Bear Residents of Units 9D and 10 (Unimak Island).
Unit 10 Unimak Island Caribou Residents of Akutan, False Pass, King Cove, and Sand Point.
Unit 10, remainder Caribou No Federal subsistence priority.
Unit 10 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 11 Bison No Federal subsistence priority.
Unit 11, north of the Sanford River Black Bear Residents of Chistochina, Chitina, Copper Center, Gakona, Glennallen, Gulkana, Kenny Lake, Mentasta Lake, Slana, Tazlina, Tonsina, and Units 11 and 12.
Unit 11, remainder Black Bear Residents of Chistochina, Chitina, Copper Center, Gakona, Glennallen, Gulkana, Kenny Lake, Mentasta Lake, Nabesna Road (mileposts 25-46), Slana, Tazlina, Tok Cutoff Road (mileposts 79-110), Tonsina, and Unit 11.
Unit 11, north of the Sanford River Brown Bear Residents of Chistochina, Chitina, Copper Center, Gakona, Glennallen, Gulkana, Kenny Lake, Mentasta Lake, Slana, Tazlina, Tonsina, and Units 11 and 12.
Unit 11, remainder Brown Bear Residents of Chistochina, Chitina, Copper Center, Gakona, Glennallen, Gulkana, Kenny Lake, Mentasta Lake, Nabesna Road (mileposts 25-46), Slana, Tazlina, Tok Cutoff Road (mileposts 79-110), Tonsina, and Unit 11.
Unit 11, north of the Sanford River Caribou Residents of Units 11, 12, 13A-D, Chickaloon, Healy Lake, and Dot Lake.
Unit 11, remainder Caribou Residents of Units 11, 13A-D, and Chickaloon.
Unit 11 Goat Residents of Unit 11, Chitina, Chistochina, Copper Center, Gakona, Glennallen, Gulkana, Kenny Lake, Mentasta Lake, Slana, Tazlina, Tonsina, and Dot Lake, Tok Cutoff Road (mileposts 79-110 Mentasta Pass), and Nabesna Road (mileposts 25-46).
Unit 11, north of the Sanford River Moose Residents of Units 11, 12, 13A-D, Chickaloon, Healy Lake, and Dot Lake.
Unit 11, remainder Moose Residents of Units 11, 13A-D, and Chickaloon.
Unit 11, north of the Sanford River Sheep Residents of Unit 12, Chistochina, Chitina, Copper Center, Dot Lake, Gakona, Glennallen, Gulkana, Healy Lake, Kenny Lake, Mentasta Lake, Slana, McCarthy/South Wrangell/South Park, Tazlina, Tonsina, residents along the Nabesna Road - Mileposts 0-46 (Nabesna Road), and residents along the McCarthy Road - Mileposts 0-62 (McCarthy Road).
Unit 11, remainder Sheep Residents of Chisana, Chistochina, Chitina, Copper Center, Gakona, Glennallen, Gulkana, Kenny Lake, Mentasta Lake, Slana, McCarthy/South Wrangell/South Park, Tazlina, Tonsina, residents along the Tok Cutoff - Milepost 79-110 (Mentasta Pass), residents along the Nabesna Road - Mileposts 0-46 (Nabesna Road), and residents along the McCarthy Road - Mileposts 0-62 (McCarthy Road).
Unit 11 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 11 Grouse (Spruce, Blue, Ruffed and Sharp-tailed) Residents of Units 11, 12, 13, and Chickaloon, 15, 16, 20D, 22, and 23.
Unit 11 Ptarmigan (Rock, Willow and White-tailed) Residents of Units 11, 12, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22, and 23.
Unit 12 Brown Bear Residents of Unit 12, Dot Lake, Chistochina, Gakona, Mentasta Lake, and Slana.
Unit 12 Caribou Residents of Unit 12, Chistochina, Dot Lake, Healy Lake, and Mentasta Lake.
Unit 12, that portion within the Tetlin National Wildlife Refuge and those lands within the Wrangell-St. Elias National Preserve north and east of a line formed by the Pickerel Lake Winter Trail from the Canadian border to Pickerel Lake Moose Residents of Units 12 and 13C, Dot Lake, and Healy Lake.
Unit 12, that portion east of the Nabesna River and Nabesna Glacier, and south of the Winter Trail running southeast from Pickerel Lake to the Canadian border Moose Residents of Units 12 and 13C and Healy Lake.
Unit 12, remainder Moose Residents of Unit 11 north of 62nd parallel, Units 12 and 13A-D, Chickaloon, Dot Lake, and Healy Lake.
Unit 12 Sheep Residents of Unit 12, Chistochina, Dot Lake, Healy Lake, Mentasta Lake, and Slana.
Unit 12 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 13 Brown Bear Residents of Unit 13 and Slana.
Unit 13B Caribou Residents of Units 11, 12 (along the Nabesna Road and Tok Cutoff Road, mileposts 79-110), 13, 20D (excluding residents of Fort Greely), and Chickaloon.
Unit 13C Caribou Residents of Units 11, 12 (along the Nabesna Road and Tok Cutoff Road, mileposts 79-110), 13, Chickaloon, Dot Lake, and Healy Lake.
Unit 13A and Unit 13D Caribou Residents of Units 11, 12 (along the Nabesna Road), 13, and Chickaloon.
Unit 13E Caribou Residents of Units 11, 12 (along the Nabesna Road), 13, Chickaloon, McKinley Village, and the area along the Parks Highway between mileposts 216 and 239 (excluding residents of Denali National Park headquarters).
Unit 13D Goat No Federal subsistence priority.
Unit 13A and Unit 13D Moose Residents of Unit 13, Chickaloon, and Slana.
Unit 13B Moose Residents of Units 13 and 20D (excluding residents of Fort Greely) and Chickaloon and Slana.
Unit 13C Moose Residents of Units 12 and 13, Chickaloon, Healy Lake, Dot Lake, and Slana.
Unit 13E Moose Residents of Unit 13, Chickaloon, McKinley Village, Slana, and the area along the Parks Highway between mileposts 216 and 239 (excluding residents of Denali National Park headquarters).
Unit 13D Sheep No Federal subsistence priority.
Unit 13 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 13 Grouse (Spruce, Blue, Ruffed Sharp-tailed) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22 and 23.
Unit 13 Ptarmigan (Rock, Willow and White-tailed) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22 and 23.
Unit 14C Brown Bear No Federal subsistence priority.
Unit 14 Goat No Federal subsistence priority.
Unit 14 Moose No Federal subsistence priority.
Unit 14A and Unit 14C Sheep No Federal subsistence priority.
Unit 15A and Unit 15B Black Bear Residents of Ninilchik.
Unit 15C Black Bear Residents of Ninilchik, Port Graham, and Nanwalek.
Unit 15 Brown Bear Residents of Ninilchik.
Unit 15B and Unit 15C Caribou Residents of Cooper Landing, Hope, Nanwalek, Ninilchik, Port Graham, and Seldovia.
Unit 15 Goat Residents of Cooper Landing, Hope, Nanwalek, Ninilchik, Port Graham, and Seldovia.
Unit 15A and Unit 15B Moose Residents of Cooper Landing, Ninilchik, Nanwalek, Port Graham, and Seldovia.
Unit 15C Moose Residents of Ninilchik, Nanwalek, Port Graham, and Seldovia.
Unit 15 Sheep Residents of Ninilchik.
Unit 15 Ptarmigan (Rock, Willow and White-tailed) Residents of Unit 15.
Unit 15 Grouse (Spruce) Residents of Unit 15.
Unit 15 Grouse (Ruffed) No Federal subsistence priority.
Unit 16B Black Bear Residents of Unit 16B.
Unit 16 Brown Bear No Federal subsistence priority.
Unit 16A Moose No Federal subsistence priority.
Unit 16B Moose Residents of Unit 16B.
Unit 16 Sheep No Federal subsistence priority.
Unit 16 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 16 Grouse (Spruce and Ruffed) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22 and 23.
Unit 16 Ptarmigan (Rock, Willow and White-tailed) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22 and 23.
Unit 17A and that portion of 17B draining into Nuyakuk Lake and Tikchik Lake Black Bear Residents of Units 9A and B, 17, Akiak, and Akiachak.
Unit 17, remainder Black Bear Residents of Units 9A and B, and 17.
Unit 17A, those portions north and west of a line beginning from the Unit 18 boundary at the northwestern end of Nenevok Lake, to the southern point of upper Togiak Lake, and northeast towards the northern point of Nuyakuk Lake to the Unit 17A boundary Brown Bear Residents of Unit 17, Akiak, Akiachak, Goodnews Bay, Kwethluk, and Platinum.
Unit 17B, beginning at the Unit 17B boundary, those portions north and west of a line running from the southern point of upper Togiak Lake, northeast to the northern point of Nuyakuk Lake, and northeast to the point where the Unit 17 boundary intersects the Shotgun Hills Brown Bear Residents of Unit 17 and Kwethluk.
Unit 17A, remainder Brown Bear Residents of Unit 17, Akiak, Akiachak, Goodnews Bay, and Platinum.
Unit 17B, that portion draining into Nuyakuk Lake and Tikchik Lake Brown Bear Residents of Unit 17, Akiak and Akiachak.
Unit 17B, remainder, and Unit 17C Brown Bear Residents of Unit 17.
Unit 17A, that portion west of the Izavieknik River, Upper Togiak Lake, Togiak Lake, and the main course of the Togiak River Caribou Residents of Units 9B, 17, Eek, Goodnews Bay, Lime Village, Napakiak, Platinum, Quinhagak, Stony River, and Tuntutuliak.
Unit 17A, that portion north of Togiak Lake that includes Izavieknik River drainages Caribou Residents of Units 9B, 17, Akiak, Akiachak, Lime Village, Stony River, and Tuluksak.
Units 17A and 17B, those portions north and west of a line beginning from the Unit 18 boundary at the northwestern end of Nenevok Lake, to the southern point of upper Togiak Lake, and northeast to the northern point of Nuyakuk Lake, northeast to the point where the Unit 17 boundary intersects the Shotgun Hills Caribou Residents of Units 9B, 17, Kwethluk, Lime Village, and Stony River.
Unit 17B, that portion of Togiak National Wildlife Refuge within Unit 17B Caribou Residents of Units 9B, 17, Akiachak, Akiak, Bethel, Eek, Goodnews Bay, Lime Village, Napakiak, Platinum, Quinhagak, Stony River, Tuluksak, and Tuntutuliak.
Unit 17, remainder Caribou Residents of Units 9B, 9C, 9E, 17, Lime Village, and Stony River.
Unit 17A, those portions north and west of a line beginning from the Unit 18 boundary at the northwestern end of Nenevok Lake, to the southern point of upper Togiak Lake, and to the Unit 17A boundary to the northeast towards the northern point of Nuyakuk Lake and northeast towards the northern point of Nuyakuk Lake to the Unit 17A boundary Moose Residents of Unit 17, Goodnews Bay, Kwethluk, and Platinum.
Unit 17A, that portion north of Togiak Lake that includes Izavieknik River drainages Moose Residents of Unit 17, Akiak, Akiachak, Goodnews Bay, and Platinum.
Unit 17A, remainder Moose Residents of Unit 17, Goodnews Bay and Platinum.
Units 17B, beginning at the Unit 17B boundary, those portions north and west of a line running from the southern point of upper Togiak Lake, northeast to the northern point of Nuyakuk Lake, and northeast to the point where the Unit 17 boundary intersects the Shotgun Hills Moose Residents of Unit 17, Akiak, Akiachak, Goodnews Bay, Levelock, Nondalton, and Platinum.
Unit 17B, that portion within the Togiak National Wildlife Refuge Moose Residents of Unit 17, Akiak, Akiachak, Goodnews Baym, Levelock, Nondalton, and Platinum.
Unit 17B, remainder and Unit 17C Moose Residents of Unit 17, Nondalton, Levelock, Goodnews Bay, and Platinum.
Unit 17 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 17 Beaver Residents of Units 9A, 9B, 9C, 9E, and 17.
Unit 18 Black Bear Residents of Unit 18, Unit 19A living downstream of the Holokuk River, Holy Cross, Stebbins, St. Michael, Twin Hills, and Togiak.
Unit 18 Brown Bear Residents of Akiachak, Akiak, Eek, Goodnews Bay, Kwethluk, Mountain Village, Napaskiak, Platinum, Quinhagak, St. Marys, and Tuluksak.
Unit 18 Caribou Residents of Unit 18, Lower Kalskag, Manokotak, Stebbins, St. Michael, Togiak, Twin Hills, and Upper Kalskag.
Unit 18, that portion of the Yukon River drainage upstream of Russian Mission and that portion of the Kuskokwim River drainage upstream of, but not including, the Tuluksak River drainage Moose Residents of Unit 18, Upper Kalskag, Lower Kalskag, Aniak, and Chuathbaluk.
Unit 18, that portion north of a line from Cape Romanzof to Kusilvak Mountain to Mountain Village, and all drainages north of the Yukon River downstream from Marshall Moose Residents of Unit 18, Lower Kalskag, St. Michael, Stebbins, and Upper Kalskag.
Unit 18, remainder Moose Residents of Unit 18, Lower Kalskag, and Upper Kalskag.
Unit 18 Musk ox No Federal subsistence priority.
Unit 18 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 19C and Unit 19D Bison No Federal subsistence priority.
Unit 19A and Unit 19B Brown Bear Residents of Units 18 and 19 within the Kuskokwim River drainage upstream from, and including, the Johnson River.
Unit 19C Brown Bear No Federal subsistence priority.
Unit 19D Brown Bear Residents of Units 19A and D, Tuluksak, and Lower Kalskag.
Unit 19A and Unit 19B Caribou Residents of Units 19A and 19B, Unit 18 within the Kuskokwim River drainage upstream from, and including, the Johnson River, and residents of St. Marys, Marshall, Pilot Station, and Russian Mission.
Unit 19C Caribou Residents of Unit 19C, Lime Village, McGrath, Nikolai, and Telida.
Unit 19D Caribou Residents of Unit 19D, Lime Village, Sleetmute, and Stony River.
Unit 19A and Unit 9B Moose Residents of Unit 18 within Kuskokwim River drainage upstream from and including the Johnson River, and residents of Unit 19.
Unit 19B, west of the Kogrukluk River Moose Residents of Eek and Quinhagak.
Unit 19C Moose Residents of Unit 19.
Unit 19D Moose Residents of Unit 19 and Lake Minchumina.
Unit 19 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 20D Bison No Federal subsistence priority.
Unit 20F Black Bear Residents of Unit 20F, Stevens Village, and Manley Hot Springs.
Unit 20E Brown Bear Residents of Unit 12 and Dot Lake.
Unit 20F Brown Bear Residents of Unit 20F, Stevens Village, and Manley Hot Springs.
Unit 20A Caribou Residents of Cantwell, Nenana, and those domiciled between mileposts 216 and 239 of the Parks Highway, excluding residents of households of the Denali National Park Headquarters.
Unit 20B Caribou Residents of Unit 20B, Nenana, and Tanana.
Unit 20C Caribou Residents of Unit 20C living east of the Teklanika River, residents of Cantwell, Lake Minchumina, Manley Hot Springs, Minto, Nenana, Nikolai, Tanana, Telida, and those domiciled between mileposts 216 and 239 of the Parks Highway and between mileposts 300 and 309, excluding residents of households of the Denali National Park Headquarters.
Unit 20D and Unit 20E Caribou Residents of Units 20D, 20E, 20F, 25, 12 (north of the Wrangell-St. Elias National Park and Preserve), Eureka, Livengood, Manley, and Minto.
Unit 20F Caribou Residents of Units 20F and 25D and Manley Hot Springs.
Unit 20A Moose Residents of Cantwell, Minto, Nenana, McKinley Village, and the area along the Parks Highway between mileposts 216 and 239, excluding residents of households of the Denali National Park Headquarters.
Unit 20B, Minto Flats Management Area Moose Residents of Minto and Nenana.
Unit 20B, remainder Moose Residents of Unit 20B, Nenana, and Tanana.
Unit 20C Moose Residents of Unit 20C (except that portion within Denali National Park and Preserve and that portion east of the Teklanika River), Cantwell, Manley Hot Springs, Minto, Nenana, those domiciled between mileposts 300 and 309 of the Parks Highway, Nikolai, Tanana, Telida, McKinley Village, and the area along the Parks Highway between mileposts 216 and 239, excluding residents of households of the Denali National Park Headquarters.
Unit 20D Moose Residents of Unit 20D and Tanacross.
Unit 20E Moose Residents of Unit 20E, Unit 12 north of the Wrangell-St. Elias National Preserve, Circle, Central, Dot Lake, Healy Lake, and Mentasta Lake.
Unit 20F Moose Residents of Unit 20F, Manley Hot Springs, Minto, and Stevens Village.
Unit 20E Sheep Residents of Units 20E, 25B, 25C, 25D, and Dot Lake, Healy Lake, Northway, Tanacross, Tetlin, and Tok.
Unit 20F Wolf Residents of Unit 20F, Stevens Village, and Manley Hot Springs.
Unit 20, remainder Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 20D Grouse, (Spruce, Ruffed and Sharp-tailed) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22, and 23.
Unit 20D Ptarmigan (Rock and Willow) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22, and 23.
Unit 21 Brown Bear Residents of Units 21 and 23.
Unit 21A Caribou Residents of Units 21A, 21D, 21E, Aniak, Chuathbaluk, Crooked Creek, McGrath, and Takotna.
Unit 21B and Unit 21C Caribou Residents of Units 21B, 21C, 21D, and Tanana.
Unit 21D Caribou Residents of Units 21B, 21C, 21D, and Huslia.
Unit 21E Caribou Residents of Units 21A, 21E, Aniak, Chuathbaluk, Crooked Creek, McGrath, and Takotna.
Unit 21A Moose Residents of Units 21A, 21E, Takotna, McGrath, Aniak, and Crooked Creek.
Unit 21B and Unit 21C Moose Residents of Units 21B, 21C, Tanana, Ruby, and Galena.
Unit 21D Moose Residents of Units 21D, Huslia, and Ruby.
Unit 21E, south of a line beginning at the western boundary of Unit 21E near the mouth of Paimiut Slough, extending easterly along the south bank of Paimiut Slough to Upper High Bank, and southeasterly in the direction of Molybdenum Mountain to the juncture of Units 19A, 21A, and 21E Moose Residents of Unit 21E, Aniak, Chuathbaluk, Kalskag, Lower Kalskag, and Russian Mission.
Unit 21E remainder Moose Residents of Unit 21E and Russian Mission.
Unit 21 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 22A Black Bear Residents of Unit 22A and Koyuk.
Unit 22B Black Bear Residents of Unit 22B.
Unit 22C, Unit 22D, and Unit 22E Black Bear No Federal subsistence priority.
Unit 22 Brown Bear Residents of Unit 22.
Unit 22A Caribou Residents of Units 21D west of the Koyukuk and Yukon Rivers, 22 (except residents of St. Lawrence Island), 23, 24, Kotlik, Emmonak, Hooper Bay, Scammon Bay, Chevak, Marshall, Mountain Village, Pilot Station, Pitka's Point, Russian Mission, St. Marys, Nunam Iqua, and Alakanuk.
Unit 22, remainder Caribou Residents of Units 21D west of the Koyukuk and Yukon Rivers, 22 (excluding residents of St. Lawrence Island), 23, and 24.
Unit 22 Moose Residents of Unit 22.
Unit 22A Musk ox All rural residents.
Unit 22B, west of the Darby Mountains Musk ox Residents of Units 22B and 22C.
Unit 22B, remainder Musk ox Residents of Unit 22B.
Unit 22C Musk ox Residents of Unit 22C.
Unit 22D Musk ox Residents of Units 22B, 22C, 22D, and 22E (excluding St. Lawrence Island).
Unit 22E Musk ox Residents of Unit 22E (excluding Little Diomede Island).
Unit 22 Wolf Residents of Units 23, 22, 21D north and west of the Yukon River, and Kotlik.
Unit 22 Grouse (Spruce) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22, and 23.
Unit 22 Ptarmigan (Rock and Willow) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22, and 23.
Unit 23 Black Bear Residents of Unit 23, Alatna, Allakaket, Bettles, Evansville, Galena, Hughes, Huslia, and Koyukuk.
Unit 23 Brown Bear Residents of Units 21 and 23.
Unit 23 Caribou Residents of Units 21D west of the Koyukuk and Yukon Rivers, Galena, 22, 23, 24 including residents of Wiseman but not including other residents of the Dalton Highway Corridor Management Area, and 26A.
Unit 23 Moose Residents of Unit 23.
Unit 23, south of Kotzebue Sound and west of and including the Buckland River drainage Musk ox Residents of Unit 23 south of Kotzebue Sound and west of and including the Buckland River drainage.
Unit 23, remainder Musk ox Residents of Unit 23 east and north of the Buckland River drainage.
Unit 23 Sheep Residents of Point Lay and Unit 23 north of the Arctic Circle.
Unit 23 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 23 Grouse (Spruce and Ruffed) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22, and 23.
Unit 23 Ptarmigan (Rock, Willow and White-tailed) Residents of Units 11, 13, Chickaloon, 15, 16, 20D, 22, and 23.
Unit 24, that portion south of Caribou Mountain, and within the public lands composing or immediately adjacent to the Dalton Highway Corridor Management Area Black Bear Residents of Stevens Village, Unit 24, and Wiseman, but not including any other residents of the Dalton Highway Corridor Management Area.
Unit 24, remainder Black Bear Residents of Unit 24 and Wiseman, but not including any other residents of the Dalton Highway Corridor Management Area.
Unit 24, that portion south of Caribou Mountain, and within the public lands composing or immediately adjacent to the Dalton Highway Corridor Management Area Brown Bear Residents of Stevens Village and Unit 24.
Unit 24, remainder Brown Bear Residents of Unit 24.
Unit 24 Caribou Residents of Unit 24, Galena, Kobuk, Koyukuk, Stevens Village, and Tanana.
Unit 24 Moose Residents of Unit 24, Koyukuk, and Galena.
Unit 24 Sheep Residents of Unit 24 residing north of the Arctic Circle, Allakaket, Alatna, Hughes, and Huslia.
Unit 24 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 1626.
Unit 25D Black Bear Residents of Unit 25D.
Unit 25D Brown Bear Residents of Unit 25D.
Unit 25, remainder Brown Bear Residents of Unit 25 and Eagle.
Unit 25A Caribou Residents of Units 24A and 25.
Unit 25B and Unit 25C Caribou Residents of Units 12 (north of Wrangell-St. Elias National Preserve), 20D, 20E, 20F, and 25, and Eureka, Livengood, Manley, and Minto.
Unit 25D Caribou Residents of Units 20F and 25D and Manley Hot Springs.
Unit 25A Moose Residents of Units 25A and 25D.
Unit 25B and Unit 25C Moose Residents of Units 20D, 20E, 25B, 25C, 25D, Tok and Livengood.
Unit 25D, west Moose Residents of Unit 25D West.
Unit 25D, remainder Moose Residents of remainder of Unit 25.
Unit 25A Sheep Residents of Arctic Village, Chalkyitsik, Fort Yukon, Kaktovik, and Venetie.
Unit 25B and Unit 25C Sheep Residents of Units 20E, 25B, 25C, and 25D.
Unit 25D Wolf Residents of Unit 25D.
Unit 25, remainder Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.
Unit 26 Brown Bear Residents of Unit 26 (excluding the Prudhoe Bay-Deadhorse Industrial Complex), Anaktuvuk Pass, and Point Hope.
Unit 26A and C Caribou Residents of Unit 26, Anaktuvuk Pass, and Point Hope.
Unit 26B Caribou Residents of Unit 26, Anaktuvuk Pass, Point Hope, and Unit 24 within the Dalton Highway Corridor Management Area.
Unit 26 Moose Residents of Unit 26 (excluding the Prudhoe Bay-Deadhorse Industrial Complex), Point Hope, and Anaktuvuk Pass.
Unit 26A Musk ox Residents of Anaktuvuk Pass, Atqasuk, Barrow, Nuiqsut, Point Hope, Point Lay, and Wainwright.
Unit 26B Musk ox Residents of Anaktuvuk Pass, Nuiqsut, and Kaktovik.
Unit 26C Musk ox Residents of Kaktovik.
Unit 26A Sheep Residents of Unit 26, Anaktuvuk Pass, and Point Hope.
Unit 26B Sheep Residents of Unit 26, Anaktuvuk Pass, Point Hope, and Wiseman.
Unit 26C Sheep Residents of Unit 26, Anaktuvuk Pass, Arctic Village, Chalkyitsik, Fort Yukon, Point Hope, and Venetie.
Unit 26 Wolf Residents of Units 6, 9, 10 (Unimak Island only), 11-13, Chickaloon, and 16-26.

(2) Fish determinations. The following communities and areas have been found to have a positive customary and traditional use determination in the listed area for the indicated species:

Table 2 to Paragraph (a)(2)

Area Species Determination
KOTZEBUE AREA All fish Residents of the Kotzebue Area.
NORTON SOUND - PORT CLARENCE AREA:
Norton Sound - Port Clarence Area, waters draining into Norton Sound between Point Romanof and Canal Point All fish Residents of Kotlik, St. Michael and Stebbins.
Norton Sound - Port Clarence Area, remainder All fish Residents of the Norton Sound - Port Clarence Area.
YUKON-NORTHERN AREA:
Yukon River drainage Salmon, other than fall chum salmon Residents of the Yukon River drainage and the community of Stebbins.
Yukon River drainage Fall chum salmon Residents of the Yukon River drainage and the communities of Chevak, Hooper Bay, Scammon Bay, and Stebbins.
Yukon River drainage Freshwater fish (other than salmon) Residents of the Yukon-Northern Area.
Remainder of the Yukon-Northern Area All fish Residents of the Yukon-Northern Area, excluding the residents of the Yukon River drainage and excluding those domiciled in Unit 26B.
Tanana River drainage contained within the Tetlin NWR and the Wrangell-St. Elias NPP Freshwater fish (other than salmon) Residents of the Yukon-Northern Area and residents of Chistochina, Mentasta Lake, Slana, and all residents living between Mentasta Lake and Chistochina.
KUSKOKWIM AREA:
Salmon Residents of the Kuskokwim Area, except those persons residing on the United States military installations located on Cape Newenham, Sparrevohn USAFB, and Tatalina USAFB.
Rainbow trout Residents of the communities of Akiachak, Akiak, Aniak, Atmautluak, Bethel, Chuathbaluk, Crooked Creek, Eek, Goodnews Bay, Kasigluk, Kwethluk, Lower Kalskag, Napakiak, Napaskiak, Nunapitchuk, Oscarville, Platinum, Quinhagak, Tuluksak, Tuntutuliak, and Upper Kalskag.
Pacific cod Residents of the communities of Chefornak, Chevak, Eek, Kipnuk, Kongiganak, Kwigillingok, Mekoryuk, Newtok, Nightmute, Tununak, Toksook Bay, and Tuntutuliak.
All other fish other than herring Residents of the Kuskokwim Area, except those persons residing on the United States military installation located on Cape Newenham, Sparrevohn USAFB, and Tatalina USAFB.
Waters around Nunivak Island Herring and herring roe Residents within 20 miles of the coast between the westernmost tip of the Naskonat Peninsula and the terminus of the Ishowik River and on Nunivak Island.
BRISTOL BAY AREA:
Nushagak District, including drainages flowing into the district Salmon and freshwater fish Residents of the Nushagak District and freshwater drainages flowing into the district.
Naknek-Kvichak District - Naknek River drainage Salmon and freshwater fish Residents of the Naknek and Kvichak River drainages.
Naknek-Kvichak District - Kvichak/Iliamna - Lake Clark drainage Salmon and freshwater fish Residents of the Kvichak/Iliamna-Lake Clark drainage.
Togiak District, including drainages flowing into the district Salmon and freshwater fish Residents of the Togiak District, freshwater drainages flowing into the district, and the community of Manokotak.
Egegik District, including drainages flowing into the district Salmon and freshwater fish Residents of South Naknek, the Egegik District and freshwater drainages flowing into the district.
Ugashik District, including drainages flowing into the district Salmon and freshwater fish Residents of the Ugashik District and freshwater drainages flowing into the district.
Togiak District Herring spawn on kelp Residents of the Togiak District and freshwater drainages flowing into the district.
Remainder of the Bristol Bay Area All fish Residents of the Bristol Bay Area.
ALEUTIAN ISLANDS AREA All fish Residents of the Aleutian Islands Area and the Pribilof Islands.
ALASKA PENINSULA AREA All fish Residents of the Alaska Peninsula Area.
CHIGNIK AREA Salmon and fish other than rainbow/steelhead trout Residents of the Chignik Area.
KODIAK AREA:
Except the Mainland District, all waters along the south side of the Alaska Peninsula bounded by the latitude of Cape Douglas (58°51.10′ North latitude) mid-stream Shelikof Strait, north and east of the longitude of the southern entrance of Imuya Bay near Kilokak Rocks (57°10.34′ North latitude, 156°20.22′ West longitude) Salmon Residents of the Kodiak Island Borough, except those residing on the Kodiak Coast Guard Base.
Kodiak Area Fish other than rainbow/steelhead trout and salmon Residents of the Kodiak Area.
COOK INLET AREA:
Kenai Peninsula District - Waters north of and including the Kenai River drainage within the Kenai National Wildlife Refuge and the Chugach National Forest All fish Residents of the communities of Cooper Landing, Hope and Ninilchik.
Waters within the Kasilof River drainage within the Kenai NWR All fish Residents of the community of Ninilchik.
Waters within Lake Clark National Park draining into and including that portion of Tuxedni Bay within the park Salmon Residents of the Tuxedni Bay Area.
Cook Inlet Area Fish other than salmon, Dolly Varden, trout, char, grayling, and burbot Residents of the Cook Inlet Area.
Remainder of the Cook Inlet Area Salmon, Dolly Varden, trout, char, grayling, and burbot All rural residents.
PRINCE WILLIAM SOUND AREA:
Southwestern District and Green Island Salmon Residents of the Southwestern District, which is mainland waters from the outer point on the north shore of Granite Bay to Cape Fairfield, and Knight Island, Chenega Island, Bainbridge Island, Evans Island, Elrington Island, Latouche Island and adjacent islands.
North of a line from Porcupine Point to Granite Point, and south of a line from Point Lowe to Tongue Point Salmon Residents of the villages of Tatitlek and Ellamar.
Copper River drainage upstream from Haley Creek Freshwater fish Residents of Cantwell, Chisana, Chistochina, Chitina, Copper Center, Dot Lake, Gakona, Gakona Junction, Glennallen, Gulkana, Healy Lake, Kenny Lake, Lower Tonsina, McCarthy, Mentasta Lake, Nabesna, Northway, Slana, Tanacross, Tazlina, Tetlin, Tok, Tonsina, and those individuals that live along the Tok Cutoff from Tok to Mentasta Pass, and along the Nabesna Road.
Gulkana National Wild and Scenic River Freshwater fish Residents of Cantwell, Chisana, Chistochina, Chitina, Copper Center, Dot Lake, Gakona, Gakona Junction, Glennallen, Gulkana, Healy Lake, Kenny Lake, Lower Tonsina, McCarthy, Mentasta Lake, Nabesna, Northway, Paxson-Sourdough, Slana, Tanacross, Tazlina, Tetlin, Tok, Tonsina, and those individuals that live along the Tok Cutoff from Tok to Mentasta Pass, and along the Nabesna Road.
Waters of the Prince William Sound Area, except for the Copper River drainage upstream of Haley Creek Freshwater fish (trout, char, whitefish, suckers, grayling, and burbot) Residents of the Prince William Sound Area, except those living in the Copper River drainage upstream of Haley Creek.
Chitina Subdistrict of the Upper Copper River District Salmon Residents of Cantwell, Chickaloon, Chisana, Chistochina, Chitina, Copper Center, Dot Lake, Gakona, Gakona Junction, Glennallen, Gulkana, Healy Lake, Kenny Lake, Lower Tonsina, McCarthy, Mentasta Lake, Nabesna, Northway, Paxson-Sourdough, Slana, Tanacross, Tazlina, Tetlin, Tok, Tonsina, and those individuals that live along the Tok Cutoff from Tok to Mentasta Pass, and along the Nabesna Road.
Glennallen Subdistrict of the Upper Copper River District Salmon Residents of the Prince William Sound Area and residents of Cantwell, Chickaloon, Chisana, Dot Lake, Dry Creek, Healy Lake, Northway, Tanacross, Tetlin, Tok, and those individuals living along the Alaska Highway from the Alaskan/Canadian border to Dot Lake, along the Tok Cutoff from Tok to Mentasta Pass, and along the Nabesna Road.
Waters of the Copper River between National Park Service regulatory markers located near the mouth of Tanada Creek, and in Tanada Creek between National Park Service regulatory markers identifying the open waters of the creek Salmon Residents of Mentasta Lake and Dot Lake.
Remainder of the Prince William Sound Area Salmon Residents of the Prince William Sound Area.
Waters of the Bering River area from Point Martin to Cape Suckling Eulachon Residents of Cordova.
Waters of the Copper River Delta from the Eyak River to Point Martin Eulachon Residents of Cordova, Chenega Bay, and Tatitlek.
YAKUTAT AREA All fish Residents of Yakutat and Southeastern Alaska Fishery Management Areas.
SOUTHEASTERN ALASKA AREA All fish Residents of Yakutat and Southeastern Alaska Fishery Management Areas.

(3) Shellfish determinations. The following communities and areas have been found to have a positive customary and traditional use determination in the listed area for the indicated species:

Table 3 to Paragraph (a)(3)

Area Species Determination
Bering Sea Area All shellfish Residents of the Bering Sea Area.
Alaska Peninsula-Aleutian Islands Area Shrimp Dungeness, and Tanner crab Residents of the Alaska Peninsula-Aleutian Islands Area.
Kodiak Area Shrimp, Dungeness, and Tanner crab Residents of the Kodiak Area.
Kodiak Area, except for the Semidi Island, the North Mainland, and the South Mainland Sections King crab Residents of the Kodiak Island Borough, except those residents on the Kodiak Coast Guard base.
Cook Inlet Area:
Federal waters in the Tuxedni Bay Area within the boundaries of Lake Clark National Park Shellfish Residents of Tuxedni Bay, Chisik Island, and Tyonek.
Prince William Sound Area Shrimp, clams, Dungeness, king, and Tanner crab Residents of the Prince William Sound Area.
Southeastern Alaska - Yakutat Area:
Section 1E south of the latitude of Grant Island light Shellfish, except shrimp, king crab, and Tanner crab. Residents of the Southeast Area.
Section 1F north of the latitude of the northernmost tip of Mary Island, except waters of Boca de Quadra Shellfish, except shrimp, king crab, and Tanner crab Residents of the Southeast Area.
Section 3A and 3B Shellfish, except shrimp, king crab, and Tanner crab Residents of the Southeast Area.
District 13 Dungeness crab, shrimp, abalone, sea cucumbers, gum boots, cockles, and clams, except geoducks Residents of the Southeast Area.

(b) [Reserved]

[64 FR 1301, Jan. 8, 1999]
Editorial Note:
For Federal Register citations affecting § 242.24, see the List of CFR Sections Affected, which appears in the Finding Aids section of the printed volume and at www.govinfo.gov.

The following state regulations pages link to this page.